Wybierz język: Czeski Angielski Polski Słowacki

Ataxo / Informacje / Wyszukiwarki internetowe / Google - światowa wyszukiwarka numer 1.

Google – www.google.pl

Logo GoogeGoogle jest najczęściej używaną wyszukiwarką na świecie. Jego udział w wyszukiwaniach w krajach anglojęzycznych wynosi 39,8%1. Z jego technologii korzysta kilka innych wielkich wyszukiwarek, np. AOL.com, Earthlink.com, AT&T oraz setki innych małych wyszukiwarek. W ten sposób łączny udział wyszukiwania technologią Google wynosi 48,5%2.

Tę olbrzymią popularność pomogły mu uzyskać jego prosty wygląd, szybkość wyszukiwania oraz bardzo trafne wyniki. W odróżnieniu od innych światowych wyszukiwarek, Google.com ma również i polskojęzyczne środowisko i umożliwia szukanie np. tylko pomiędzy polskimi stronami. Wśród polskich użytkowników Google cieszy się stale rosnącym powodzeniem – Google używa ok. 80% polskich użytkowników3.

Do oceny ważności stron internetowych Google używa m.in. tzw Page Rank (PR). Im wyższy jest PR, tym cenniejsza jest strona z punktu widzenia wyników wyszukiwania. O tym wskaźniku decyduje przede wszystkim ilość, jakość i adekwatność linków które prowadzą na daną stronę, a następnie częstotliwość aktualizacji stron oraz wiele innych czynników. Google kataloguje wyszukiwane frazy w swej bazie danych według ich tematycznego pokrewieństwa. Tak jak w przypadku wszystkich wyszukiwarek pełnotekstowych, decydującą rolę odgrywa tu umieszczenie słowa kluczowego w odpowiednich częściach strony.

Wyszukiwarka łączy te kryteria, a następnie oferuje użytkownikowi wyniki wyszukiwania. Dokładny algorytm kierowania wynikami jest, tak samo jak w przypadku wszystkich systemów pełnotekstowych, niejawny i co jakiś czas bywa zasadniczo zmieniany. Jako ciekawostkę warto nadmienić, że Google nie potrafi odmieniać przez przypadki i koniugować, oraz że Google indeksuje tylko pierwszych 101 kB kodu źródłowego strony.

Google najpierw wyświetli w górnej części płatne linki PPC, tzw. Google Adwords Google Adwords (maksymalnie 3), a następnie normalne wyniki wyszukiwania. Linki sponsorowane znajdują się również w prawej części strony. Linki te wyświetlają się także w usłudze AdSense która umożliwia webmasterom wyświetlanie reklamy AdWords na ich stronach w tematycznie pokrewnych artykułach i uzyskiwanie udziałów z zysków osiągniętych za kliknięcie.

Wiarygodne źródło informacji:

Źródła wykorzystane w dziale informacje:

  1. Źródło: comScore Media Metrix Search Engine Ratings z listopada 2005, dostępne pod adresem: ZDNet
  2. Źródło: http://www.toplist.cz/global.html
  3. Źródło: http://ranking.pl
  4. Źródło: Wikipedia - Wolna Encyklopedia http://wikipedia.org

Napisz do nas, a my oddzwonimy.


*

* Wymagane pola

+48 32 788 77 88 biuro@ataxo.pl Skype